ZEYTİNCİLİKTE FARK YARATAN KAZANIYOR

ZEYTİNCİLİKTE FARK YARATAN KAZANIYOR
Türkiye zeytin ve zeytincilik sektöründe yeni bir dönemin eşiğinde.Özellikle Çukurova'nın dağlık kesimleri ve Güneydoğu Anadolu'da zeytincilik konusunda müthiş bir atak var.Devlet zeytinciliği teşvik için , iklim ve toprak yapısı uygun arazileri dağıtıyor.Bu araziler zeytincilik işine girmek isteyenlere çok düşük rakamlara veriliyor.Üstelik dönüm başına tesvik var ve ücretsiz zeytin fidanı dağıtılıyor.
Tüm bu olumlu gelişmelerle birlikte iç pazardakarların düşmesinden endişelenen bazı gruplar açısından bakıldığında;ihracatta yaşadığımız problemlere çözüm bulunması gerektiği ortaya çıkıyor.

ZEYTİNYAĞINDA MARKALI İHRACAT DÖNEMİ

Zeytinyağında markalı ihracat dönemi
Zeytinyağında markalı ihracat dönemi
""
Zeytinyağında "fark yaratan" kazanıyor. Artık Çin'deki birçok restoran ve mağazada bile Türk zeytinyağı isteniyor. Maldivler ve Seyşel Adaları'na zeytinyağı satan, Singapur'da pazar liderliğini hedefleyen firmalar var.
TÜRKİYE'NİN zeytin ağacı sayısı 150 milyona ulaştı. Çok değil 5 yıl öncesine kadar bu rakam 90 milyon civarındaydı. Sektör uzmanlarına göre önümüzdeki 510 yıl içinde zeytin ağacı sayısı 200 milyona çıkacak.
Bu durumda Türkiye orta vadede yıllık 700 bin ton zeytinyağı üreten bir ülke konumuna gelebilir. Halihazırda yıllık zeytinyağı üretimimiz ortalama 110 bin ton civarında. Elbette hedeflenen üretimin tamamı iç piyasada tüketilmeyecek. Büyük oranda ihraç edilecek. Bunun için meslek komiteleri şimdiden yeni pazar arayışlarını başladı.

KAYNAK : PARADERGİ / DOSYA

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !